Jak vybrat vhodný název domény

Dnešní článek se pokusí shrnout doporučení a rady pro výběr vhodného jména domény. Jestliže patříte ke zkušeným marketérům, tak se nejspíše nedozvíte žádnou novinku. Rady se hodí hlavně pro začátečníky.

Informace pramení z mých osobních zkušeností a článků, přečtených v uplynulých několika letech. Dozvíte se, jaký preferovat postup pro výběr domény a nad kterými hledisky výběru bude hodnotnější se pozastavit a dokonale je promyslet.

Výběr domény patří k důležitým krokům během tvorby nových webových stránek. Při vytváření nové stránky si jej zasuňte na druhé místo (pokud vám analýza klíčových slov poslouží k posouzení, že vámi zvolené téma má cenu zpracovat) či může klidně okupovat první místo, jestliže už máte úplně jasno o nezávislosti vaší domény na analýze klíčových slov.

 

 

Jak došlo k výběru názvu domény - Ostrovychorvatska.cz

Naše požadavky pro stránku o chorvatských ostrovech se řídily několika cíli. Pojmenování domény by mělo obsahovat:

  • hlavní klíčovou frázi
  • vystižení tématu webu
  • bezpomlčkový druh ke snadnějšímu zapamatování
  • koncovku .cz, vzhledem k cílení jenom pro český web
  • Jinou možnou variantou se stala doména chorvatskeostrovy.cz, ale byla už zabraná, takže se pro náš informativní projekt stala doména ostrovychorvatska.cz nejvhodnější.

Co dělat před výběrem doménového jména? Máme pro vás 12 tipů!

Následující seznam se vám může stát dobrým pomocníkem před samotným vymýšlením doménového jména. Nejprve začněte vymýšlením několika jmen pro vaši budoucí doménu a jednotlivé body v článku postupně srovnávejte s vaším výsledkem. Není vůbec nutné, abyste se shodovali úplně ve všech bodech. Obecně však platí čím více shod, tím lépe.

Pro začátek si uvědomte, že doména je vaší značkou. Proto k ní přistupujte jako ke značce. Nesnažte se ji brát jako pouhé slovo nebo text. Pokoušejte se zaznamenávat jemná vlákna jejího významu. Uvědomte si, jaké emoce ve vás probouzí, co si pod jejím významem představujete a jak si ji lehce vryjete do paměti. Jedná se o důležité otázky a měli byste si je klást.

1) Délka názvu domény

Kratší název odpovídá lepšímu názvu. Podle článku na blogu Webnode.cz statistiky prokazují, že lepší volbou jsou kratší názvy. Obvyklá délka doménového jména má osm znaků. Pokuste se nepřekračovat tento limit - méně znamená více.

2) Doména s obsahem hlavního klíčového slova

Ani SEO konzultanti nemohou klidně spát, když přemýšlí o tom, zda umístit klíčové slovo do domény nebo naopak. Ovlivňuje nebo neovlivňuje pozice ve vyhledávačích? Má význam uvádět slova v doméně?

Typ projektu je to, na čem vždy záleží. Mall.cz, Aukro.cz – jde o velké projekty, kde vsází na budování vlastní značky. Hlavní klíčové slovo tudíž neuvádějí v doméně. Naopak malé stránky nebo mikrostránky informativního charakteru na jedno téma ho mohou uvést v doméně. Soudí se, že malé mikrostránky se nebudou zaměřovat na budování značky. Váš projekt tedy nejlépe vyjádří doména s klíčovou frází v názvu.

3) Název domény a pomlčky

Klienti se nás často dotazují, jestli mají preferovat doménu s pomlčkami nebo bez. Ve většině případů doporučujeme bezpomlčkovou variantu pro hlavní projekt a pomlčkovou přesměrovat na bezpomlčkovou stránku. Tímto způsobem se později vyhnete doménovým spekulantům, když by se váš projekt chlubil zajímavou návštěvností či se stal hodně známým. Všeobecně se ukazuje, že že lidé častěji tíhnou k zadávání domény bez pomlčky. To může občas směrovat k omylům při zadávání adresy do prohlížeče.

Pro malé projekty s omezeným rozpočtem typu ostrovychorvatska.cz je dostačující jedna varianta – bezpomlčková. Pravděpodobnost, že by někdo hodlal na našem projektu vážněji parazitovat, je skutečně malá.

4) Jaká má být koncovka - .cz, .com nebo .eu?

5) Nad názvem domény dumejte také v kontextu offline prostředí

Stačí se trochu zamyslet a dojde vám, jak často vás bude název domény provázet během doby vašeho podnikání. Jméno domény se stane součástí vizitek a letáků. Může dojít také k propagaci v televizním nebo rozhlasovém vysílání – název domény bude čten posluchačům. Proto se rovnou sami sebe zeptejte: Je doména lehce zapamatovatelná? Dá se diktovat a je čitelná?

Berte v úvahu, že jazykové vybavení návštěvníků, posluchačů či diváků se hodně liší.

Preferujte český a snadno vyslovitelný název, který se dá zapamatovat bez obtíží.

6) Mají význam registrace překlepů?

O tom pokaždé rozhoduje druh projektu. Malé projekty se vám v tomto směru nejspíše moc nevyplatí. U spuštění většího projektu zkuste více uvažovat o překlepové registraci. Rozhodně si však vyberte takovou doménu, která minimalizuje možnosti překlepů.

7) Lokální názvy v doménových jménech – pozor na ně!

Jako skvělý příklad divně vybraného doménového jména uvádím stehovanipraha.cz. Podnikatelská činnost se rozjela po celé České republice a firma na to poukazuje už v podnadpisu webových stránek. Hodně návštěvníků ale nepřilákají už ve výsledcích vyhledávání. Proč? Někteří uživatelé se pro vstup na webovky rozhodují na základě titulku, meta description, a také podle nazvané domény. Pokud návštěvník v internetové adrese spatří poskytování stěhování v Praze, ale on hledá brněnskou stěhovací firmu, nejspíše z web rovnou odejde a stránka přijde o návštěvníka, přestože také nabízí stěhování v Brně.

8) Části slov hojně rozšířených v určitých oborech – pozor na ně!

Marek Prokop ve svém už dvanáct let starém článku napsal, jak je správné se vyhnout velice používaným oborovým slovům nebo slovním základům. V IT oboru se jedná třeba o com, sys, soft, dat a jiné. Weboví návštěvníci si podobné části doménových názvů špatně pamatují.

9) Libozvučné samohlásky - čím více, tím lépe

Další stále pěkný článek o doménách napsal Martin Snížek pro Interval.cz. Hodí se, aby doménové jméno mělo rovnou několik libozvučných částí - samohlásek. Díky nim dojde k lepšímu vyslovování, zapamatování a také lépe vyzní. Jde o zajímavou radu, ke které se přikláním. Nic netušíte o fungování libozvučných samohlásek? Více si přečtete po kliknutí na odkaz.

10) Diakritika? Název by ji neměl obsahovat...

Za ideální případ se považuje, když název domény neobsahuje diakritiku. Najdou se uživatelé, kteří vkládají do prohlížečů pojmenování domén včetně diakritiky. Jedná se hlavně o osoby s menšími dovednostmi na poli internetu. Z tohoto hlediska se třeba nehodí doména pro prezentaci naší firmy Včeliště.cz.

11) Jedno či více slov?

Jednoslovná doména rozhodně vede! Jestliže musíte vybrat doménu z několika slov, soustřeďte se na snadno zapamatovatelné názvy.

12) Unikátní doména vyvolávající asociace či emoce

Báječné čtení poskytuje také článek od Martina Kolčaby, kde se soustředí na souhrn rad k vybírání domény. Martin píše o důležitosti vybrat zapamatovatelnou doménu, která vyvolává asociace. Jedná se o dobrou reakci. Jako příklad byl uveden web uplavala.cz v kontextu s rybářským e-shopem. Rád bych k jeho myšlence poznamenal, že v souvislosti s vyvoláváním asociací se vyplatí promyšlení vlivu domény na emoce návštěvníků.

Doména je pouhým textem, ale i tak se stává jistým symbolem. Nese nějakou značku – má význam. Úkolem značky je probouzení emocí. Proto se snažte svou doménu vnímat i z tohoto hlediska. Zcela souhlasím s článkem od Michala Sobela. Píše o funkci loga jako přenašeče emocí a významu. I já srovnatelně vnímám doménový název a jiné fragmenty textů (nejenom obchodních na webových stránkách).

Závěr

V článku došlo ke shrnutí rad a doporučení, vhodných k promyšlení před volbou zajímavého jména pro doménu.

Komentáře   

 
0 #2 Radek 2017-12-20 13:16
Sepsal jsem podobný návod na tvordu doménového jména podívejte se na článek https://www.wpmax.cz/jak-vytvorit-nazev-domeny-web/ budu rád za jakoukoli připomínku :)
Citovat
 
 
0 #1 Milan 2014-08-22 12:42
Zajímalo mě, zda se dá dnes najít ještě "pěkná" volná jednoslovná CZ doména. Udělal jsem si takový průzkum, kdy jsem vzal všechna česká podstatná jména, seřadil je podle počtu použití na internetu a zkoušel zda jsou volná.
Výsledky postupně zveřejňuji na http://www.jednoslovne-domeny.cz

Nečekejte žádné zázraky, ale pár zajímavých kousků tam je.
Citovat
 

Sdílejte tuto stránku na sociálních sítích:

FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedin

Nabídnout vlastní doménu

Zařaďe Vaší doménu do seznamu domén na prodej na volnedomeny.cz

VLOŽIT DOMÉNU

Ověřte si volnost domény

Nejnovější články na blogu

Dobře promyšlená změna domény

Bydlíte na dobré adrese? Pak má vaše nemovitost určitě vysokou cenu na trhu. To samé platí i ve světě internetu – ovšem s tím rozdílem, že vy sami rozhodujete o tom, jak bude vaše adresa znít. Na internetu navíc doménu lze změnit, takže se tohoto kroku nemusíte bát.

Na čem postavit stránky, když už máte doménu?

Pokud už máte doménu a právě řešíte, na čem své stránky postavit, nechte se inspirovat naším výběrem 5 nejlepších nástrojů pro tvorbu webových stránek. Některé jsou zcela univerzální, jiné se specializují například na tvorbu e-shopů.

.

O VolnéDomény.cz

VolnéDomény.cz vám pomohou s nalezením vhodných domén pro vaše stránky. Chytré hledání volných domén, hromadné hledání a nabídka prémiových jmen jsou připraveny pro vás úplně zdarma.

Obchodní podmínky | Kontakt | O projektu | Získat hosting | Registrovat doménu