Jak zaregistrovat novou doménu
- 9. září 2013
Registrace nové domény je jednoduchou činností, kterou zvládne každý počítačově gramotný člověk. Pro ty z vás, kteří zatím podobnou činnost nikdy nedělali, je určen tento návod. V několika přehledných krocích vás provede kompletním procesem registrace domény. Pojďme si ujasnit, jaké všechny body proces obsahuje.
- Volba doménového jména
- Výběr registrátora
- Registrace kontaktu
- Registrace sady jmenných serverů
- Registrace domény
1. Volba doménového jména
Volba vhodného doménového jména je prvním předpokladem k úspěšné registraci domény. Abyste vhodně zvolili název domény, měli byste vědět, jak kvalitní a vhodný název vypadá. Velice podrobně je tento proces popsaný v článku na blogu Včeliště.cz, který se jmenuje "Jak vybrat vhodný název domény".
Je možné, že jste tento článek už četli nebo máte v doménovém jméně už jasno. Pro ty z vás bude vhodné pouze stručné shrnutí, jak by měl správný název domény vypadat:
- Čím kratší, tím lepší
- Hlavní klíčové slovo v doméně není na škodu
- Vhodnější domény jsou bez pomlček
- Podle geografického cílení projektu vybírejte vhodnou koncovku
- Je doména snadno zapamatovatelná a pochopitelná i v běžném offline prostředí?
- Má pro vás smysl registrovat překlepy domény?
- Pozor na lokální názvy v názvu domény, pokud cílíte na širší trh
- Zní název domény dobře?
- Je-li to možné, volte jednoslovnou doménu
- Rozhodujete-li se, zda doménu unikátní nebo obsahujicí hlavní klíčové spojení, zamyslete se nad typem projektu. Bude-li jeho součástí i budování značky, je lepší zvolit první možnost.
Nezapomeňte si ověřit, zda je doména volná či nikoliv
Na závěr výběru vhodného doménového jména si nezapomeňte ověřit, zda je doména volná či nikoliv. Dobře vám k tomu poslouží tento web VolneDomeny.cz.
Do vyhledávacího pole zadejte název domény bez koncovky a počkejte, až vám systém zjistí, zda je doména volná či už ji někdo vlastní.
2. Volba vhodného registrátora
Ve druhé fázi procesu si musíte vybrat registrátor, přes kterého doménu zaregistrujte. My vám doporučujeme zvolit bezpečné, spolehlivé a ověřené registrátory. Jací to jsou?
- Wedos
- SubReg
- Godaddy
Pro české domény si vyberte registrátora Wedos nebo Subreg. Chcete-li si zaregistrovat cizí nebo mezinárodní doménu, využijte služeb společnosti GoDaddy. Možná teď přemýšlíte nad tím, podle čeho se při výběru vhodného registrátora orientovat. Už nemusíte, stačí si zapamatovat následující body:
- Orientujte se podle ceny
- Kvality administračního rozhraní
- ...a další služeb, které registrátor poskytuje
Čeho byste se měli při registraci domény určitě vyvarovat
Registrace domény je činnost snadná, ale někteří začátečníci se dopouštějí zbytečných chyb. Rádi bychom, abyste vy provedli registrace úspěšně. Takže vám doporučujeme si dát pozor na následující chybky, kterých se můžete dopustit:
- Vždy buďte vlastníkem domény vy nebo vaše firma. Pozor na budoucí spory týkající se vlastnictví domény
- Jedná-li se o důležitou doménu, je lepší, aby byla vlastníkem přímo fyzická osoba než společnost s. r. o.
- Údaje o majiteli zadávejte pečlivě. Ty citlivé, které nechcete zveřejňovat, si můžete nechat utajit.
- S registrací domény neotálejte a nikde se s ní nechlubte, nechcete-li o ni přijít. Každá doména je pouze jedna.
- Pečlivě vyberte kontaktní e-mail a ujistěte se, že ho budete používat i do budoucna. Vlastnictví domény není krátkodobá záležitost
3. Registrace kontaktu/kontaktů
Pro úspěšnou registraci domény je nejprve důležité zaregistrovat kontakt, který bude uveden v doménovém registru společně s údaji o majiteli domény. V souvislosti s registrací domény budete muset zvolit 3 typy kontaktů:
- Držitel domény
- Administrativní kontakt
- Technický kontakt
Každý druh kontakt má jiná práva. Držitel domény je nadřazený všem a může v současné době zastávat všechny funkce. Nicméně kromě držitele domény (ten může být pouze jeden) je možné k doméně a jejím rolím přiřadit až 10 různých osob. Opět je nutné zdůraznit, že při vyplňování formuláře dejte pozor na vyplnění správného a vhodného emailu.
4. Registrace sady jmenných serverů
Technické údaje týkající se domén jsou uvedeny v tzv. sadě jmenných serverů. Ta obsahuje názvy jmenný serverů - případně jejich IP adresy. Opět postupujte podle stejného vzoru jako u registrace kontaktů. Zvláštní důraz dejte na použití vhodného a správného e-mailu.
5. Registrace domény - obrázkový postup
Na závěr článku přikládám návod, jež je pro všechny, kteří si stále nejsou jisti, zda registraci domény zvládnou. Ano, zvládnete ji. Pro představu, jak taková registrace probíhá, se pojďme podívat na konkrétní příklad - registrace české domény u registrátora Wedos.
Je doménové jméno volné?
Ověřte si, že doména, kterou chcete registrovat, je ještě volná.
Vyberte název domény a objednejte si ji
Vyberte si vhodný z volných názvů domény a objednejte si ji.
Chcete doménu s hostingem?
Zaškrtněte, zda chcete doménu i s hostingem, a odsouhlaste podmínky. Pro začátečníky je vhodnější vybrat doménu včetně hostingu. Zařídíte si vše najednou.
Vyplňte další nastavení domény
Pokud jste zvolili nákup domény včetně hostingu, nechte výchozí hodnoty. Hodláte-li hostovat doménu jinde, zadejte správné nameservery.
Registrace zákazníka u Wedos.cz
Ti z vás, co nemají u Wedos účet, se musí zaregistrovat.
Dokončete nákup domény
V poslední fázi nákup dokončete. Nastavte údaje o majiteli domény, vyplňte fakturační údaje. Nezapomeňte, že úplným vlastníkem domény se stáváte až po jejím zaplacení registrátorovi. U hodně žádaných domén se proto s platbou rozhodně nevyplatí čekat.
Závěr
Doufáme, že vám článek pomohl se rozkoukat a že se nyní vrhnete přímo na registraci samotné domény. Není to nic složitého.