Jak zaregistrovat novou doménu

Registrace nové domény je jednoduchou činností, kterou zvládne každý počítačově gramotný člověk. Pro ty z vás, kteří zatím podobnou činnost nikdy nedělali, je určen tento návod. V několika přehledných krocích vás provede kompletním procesem registrace domény.  Pojďme si ujasnit, jaké všechny body proces obsahuje.

 • Volba doménového jména
 • Výběr registrátora
 • Registrace kontaktu
 • Registrace sady jmenných serverů
 • Registrace domény

1. Volba doménového jména

Volba vhodného doménového jména je prvním předpokladem k úspěšné registraci domény. Abyste vhodně zvolili název domény, měli byste vědět, jak kvalitní a vhodný název vypadá. Velice podrobně je tento proces popsaný v článku na blogu Včeliště.cz, který se jmenuje "Jak vybrat vhodný název domény". 

 

Je možné, že jste tento článek už četli nebo máte v doménovém jméně už jasno. Pro ty z vás bude vhodné pouze stručné shrnutí, jak by měl správný název domény vypadat:

 1. Čím kratší, tím lepší
 2. Hlavní klíčové slovo v doméně není na škodu
 3. Vhodnější domény jsou bez pomlček
 4. Podle geografického cílení projektu vybírejte vhodnou koncovku
 5. Je doména snadno zapamatovatelná a pochopitelná i v běžném offline prostředí?
 6. Má pro vás smysl registrovat překlepy domény?
 7. Pozor na lokální názvy v názvu domény, pokud cílíte na širší trh
 8. Zní název domény dobře?
 9. Je-li to možné, volte jednoslovnou doménu
 10. Rozhodujete-li se, zda doménu unikátní nebo obsahujicí hlavní klíčové spojení, zamyslete se nad typem projektu. Bude-li jeho součástí i budování značky, je lepší zvolit první možnost.

Nezapomeňte si ověřit, zda je doména volná či nikoliv

Na závěr výběru vhodného doménového jména si nezapomeňte ověřit, zda je doména volná či nikoliv. Dobře vám k tomu poslouží tento web VolneDomeny.cz. 

Do vyhledávacího pole zadejte název domény bez koncovky a počkejte, až vám systém zjistí, zda je doména volná či už ji někdo vlastní.

Obrázek vyhledávacího pole webu VolneDomeny.cz

2. Volba vhodného registrátora

Ve druhé fázi procesu si musíte vybrat registrátor, přes kterého doménu zaregistrujte. My vám doporučujeme zvolit bezpečné, spolehlivé a ověřené registrátory. Jací to jsou? 

 • Wedos
 • SubReg
 • Godaddy

Pro české domény si vyberte registrátora Wedos nebo Subreg. Chcete-li si zaregistrovat cizí nebo mezinárodní doménu, využijte služeb společnosti GoDaddy. Možná teď přemýšlíte nad tím, podle čeho se při výběru vhodného registrátora orientovat. Už nemusíte, stačí si zapamatovat následující body:

 • Orientujte se podle ceny
 • Kvality administračního rozhraní
 • ...a další služeb, které registrátor poskytuje

Čeho byste se měli při registraci domény určitě vyvarovat

Registrace domény je činnost snadná, ale někteří začátečníci se dopouštějí zbytečných chyb. Rádi bychom, abyste vy provedli registrace úspěšně. Takže vám doporučujeme si dát pozor na následující chybky, kterých se můžete dopustit:

 • Vždy buďte vlastníkem domény vy nebo vaše firma. Pozor na budoucí spory týkající se vlastnictví domény
 • Jedná-li se o důležitou doménu, je lepší, aby byla vlastníkem přímo fyzická osoba než společnost s. r. o. 
 • Údaje o majiteli zadávejte pečlivě. Ty citlivé, které nechcete zveřejňovat, si můžete nechat utajit.
 • S registrací domény neotálejte a nikde se s ní nechlubte, nechcete-li o ni přijít. Každá doména je pouze jedna.
 • Pečlivě vyberte kontaktní e-mail a ujistěte se, že ho budete používat i do budoucna. Vlastnictví domény není krátkodobá záležitost

3. Registrace kontaktu/kontaktů

Pro úspěšnou registraci domény je nejprve důležité zaregistrovat kontakt, který bude uveden v doménovém registru společně s údaji o majiteli domény. V souvislosti s registrací domény budete muset zvolit 3 typy kontaktů:

 • Držitel domény
 • Administrativní kontakt
 • Technický kontakt

Každý druh kontakt má jiná práva. Držitel domény je nadřazený všem a může v současné době zastávat všechny funkce. Nicméně kromě držitele domény (ten může být pouze jeden) je možné k doméně a jejím rolím přiřadit až 10 různých osob.  Opět je nutné zdůraznit, že při vyplňování formuláře dejte pozor na vyplnění správného a vhodného emailu. 

4. Registrace sady jmenných serverů

Technické údaje týkající se domén jsou uvedeny v tzv. sadě jmenných serverů. Ta obsahuje názvy jmenný serverů - případně jejich IP adresy. Opět postupujte podle stejného vzoru jako u registrace kontaktů. Zvláštní důraz dejte na použití vhodného a správného e-mailu. 

5. Registrace domény - obrázkový postup

Na závěr článku přikládám návod, jež je pro všechny, kteří si stále nejsou jisti, zda registraci domény zvládnou. Ano, zvládnete ji. Pro představu, jak taková registrace probíhá, se pojďme podívat na konkrétní příklad - registrace české domény u registrátora Wedos.

Je doménové jméno volné?

Ověřte si, že doména, kterou chcete registrovat, je ještě volná. 

Ověření dostupnosti doménového jména u Wedos.cz

Vyberte název domény a objednejte si ji

Vyberte si vhodný z volných názvů domény a objednejte si ji. 

Vhodná a volná doména

 

Chcete doménu s hostingem? 

Zaškrtněte, zda chcete doménu i s hostingem, a odsouhlaste podmínky. Pro začátečníky je vhodnější vybrat doménu včetně hostingu. Zařídíte si vše najednou.

Chcete k doméně i hosting u Wedos.cz

Vyplňte další nastavení domény

Pokud jste zvolili nákup domény včetně hostingu, nechte výchozí hodnoty. Hodláte-li hostovat doménu jinde, zadejte správné nameservery.

Nastavení domény na hostingu Wedos.cz

Registrace zákazníka u Wedos.cz

Ti z vás, co nemají u Wedos účet, se musí zaregistrovat.

Registrace u Wedos.cz

Dokončete nákup domény

V poslední fázi nákup dokončete. Nastavte údaje o majiteli domény, vyplňte fakturační údaje. Nezapomeňte, že úplným vlastníkem domény se stáváte až po jejím zaplacení registrátorovi. U hodně žádaných domén se proto s platbou rozhodně nevyplatí čekat. 

Dokončení registračního postupu registrace nové domény

Závěr

Doufáme, že vám článek pomohl se rozkoukat a že se nyní vrhnete přímo na registraci samotné domény. Není to nic složitého.

Sdílejte tuto stránku na sociálních sítích:

FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedin

Nabídnout vlastní doménu

Zařaďe Vaší doménu do seznamu domén na prodej na volnedomeny.cz

VLOŽIT DOMÉNU

Ověřte si volnost domény

Nejnovější články na blogu

Dobře promyšlená změna domény

Bydlíte na dobré adrese? Pak má vaše nemovitost určitě vysokou cenu na trhu. To samé platí i ve světě internetu – ovšem s tím rozdílem, že vy sami rozhodujete o tom, jak bude vaše adresa znít. Na internetu navíc doménu lze změnit, takže se tohoto kroku nemusíte bát.

Na čem postavit stránky, když už máte doménu?

Pokud už máte doménu a právě řešíte, na čem své stránky postavit, nechte se inspirovat naším výběrem 5 nejlepších nástrojů pro tvorbu webových stránek. Některé jsou zcela univerzální, jiné se specializují například na tvorbu e-shopů.

.

O VolnéDomény.cz

VolnéDomény.cz vám pomohou s nalezením vhodných domén pro vaše stránky. Chytré hledání volných domén, hromadné hledání a nabídka prémiových jmen jsou připraveny pro vás úplně zdarma.

Obchodní podmínky | Kontakt | O projektu | Získat hosting | Registrovat doménu